HELİKOPTER KİRALAMA HATTI : +90 533 920 60 80

Havadan Zirai İlaçlama

Betaz Havacılık Şirketi zirai ilaçlama helikopteri ve zirai ilaçlama uçağı ile tarımsal ilaçlama ve halk sağlığı alanında haşerelere karşı mücadele hizmetini sunmaktadır.

Havadan zirai ilaçlama hizmetlerimiz; haşerelerle mücadele, larva mücadelesi, larvasit ve uçkun sinek ilaçlaması, bataklık, kanal, gölet ilaçlaması, süne ilaçlaması, zeytin sineği ilaçlaması, çeltik ilaçlaması, yabancı ot ilaçlaması, pamukta ve bostanda zararlı mücadelesi, havadan gübreleme, havadan tohum sepimi, havadan orman ilaçlaması, yabani hayvan kuduz aşılaması faaliyetlerini kapsamaktadır.

Uçakla zirai mücadele bölgelerin tarımsal gelişimi ve üreticileri açısından büyük önem taşımaktadır. Mevcut yer araç ve ekipmanlarıyla zararlılara karşı tarımsal ilaçlama hem zaman hem de maliyet bakımından külfetlidir. Tarım üreticilerin bu şartlarda tek alternatifi zirai ilaçlama uçakları ve zirai ilaçlama helikopterleri ile havadan zirai mücadele yapılmasıdır.

Zirai ilaçlama uçakları ve zirai ilaçlama helikopterleri ile yapılan havadan zirai ilaçlama işi dünyada ve Türkiye’de yıllardır uygulanmaktadır. İlaçlama helikopteri ve ilaçlama uçağı tarımsal ilaçlamada, ekonomik olması, çabuk ve kesin sonuç vermesi sebebiyle, dünyada öncelikle başvurulan yöntemdir.

Tarımda verimin arttırılması ve kaliteli ürün elde edilmesine etki eden en önemli faktör havadan tarımsal ilaçlama (zirai ilaçlama) yöntemidir. Tarımsal havacılık,  tarım, orman, hayvancılık ve halk sağlığını ilgilendiren biyolojik kaynakların korunması ve kullanılması amacı ile uçak ve helikopterlerin kullanılmasını amaçlayan bir havacılık hizmet dalıdır. Şirketimiz zirai ilaçlama uçağı, zirai ilaçlama helikopteri ve haşere ilaçlaması çalışmalarına başladığı günden itibaren havadan tarımsal ilaçlama yöntemlerinin uygulama şekli ve denetlenebilirliğini araştırmaktadır.

Zirai ilaçlama helikopteri ve ilaçlama uçağı ile havadan zirai ilaçlama konvansiyonel ve ULV olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır. İlaçlama uçağı ve ilaçlama helikopteri ile havadan gerçekleştirilen zirai müdahale bitkilerin üzerine daha iyi nüfuz ederek hızlı ve etkin sonuç alınmasını sağlamaktadır.  Gelişmiş tarım sektörüne sahip ülkelerde, ilaçlamanın yüzde 80'i ilaçlama helikopteri veya ilaçlama uçağı kullanılarak yapılmaktadır. Zirai ilaçlama helikopteri ve Zirai ilaçlama uçağı ULV cihazlarıyla donatılmış olup AU5000 serisi atomizerler kullanılmaktadır. Ayrıca, hem zirai ilaçlama uçağı hem de zirai ilaçlama helikopteri Tarımsal GPS cihazlarına sahiptir. Zirai ilaçlama helikopteri bir saatte yaklaşık 240 hektar alanı, zirai ilaçlama uçağımız ise bir saatte yaklaşık  360 hektarlık alanı ilaçlama kabiliyetine sahiptir. Helikopterle haşere ilaçlama işi ülkemizde daha yeni yaygınlaşmaya başlamıştır ve İzmir'de yaklaşık 5 yıldır uygulanması verimliliğinin kanıtıdır. Helikopterle haşere ilaçlama işinde en önemli olan ilaçlama verimliliği ve daha az ilaç uygulanması ile doğayı kimyasallardan korumaktır.

Tarıma zarar veren veya onları tamamen tahrip eden tarım hastalıklarında, zararlı ve yabancı otları kontrol altına alınmasında zirai ilaçlama helikopteri ve zirai ilaçlama helikopteri ile yapılan havadan tarımsal ilaçlama hem ekonomik hem de çabuk ve kesin sonuç vermektedir.

Şirketimiz helikopterle zirai ilaçlama ve uçakla zirai ilaçlama hizmetlerini yürürlükteki hukuki düzenlemeler ve sahip olduğu ruhsat ve sertifikalar çerçevesinde sunmaktadır. Bu amaçla sahip olduğumuz sertifika ve ruhsatlarımız:

-  Uçakla Zirai Mücadele İşletme Sertifikası (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)

Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaç Uygulama İzin Belgesi (İl Sağlık Müdürlüğü)

-  ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi (International Certification Registrar)

-  ISO 9001:2008 Kalite Sistem Belgesi ( International Certification Registrar)

Tarımsal ilaçlama (Zirai ilaçlama) faaliyetlerimizde insan sağlığı, sıcakkanlılar, çevre, yararlı organizmalar, yaban hayatı, doğal dengeyi koruma faktörleri ön planda tutulmaktadır.